PHU Danuta & Top Motors

  • topMotors1
  • topMotors2

Owies CANYON

Canyon jest przedstawicielem najnowszej genetyki hodowlanej, czego najlepszym potwierdzeniem są jego rewelacyjne wyniki. Plasują one Canyona w ścisłej czołówce najlepszych odmian dostępnych na niemieckim i polskim rynku.


Canyon odznacza się dobrą zdrowotnością. Dotyczy to większości chorób atakujących owies. Bezkonkurencyjny jest jednak w przypadku mączniaka. W tolerancji na tego patogena przewyższa wszystkie dostępne odmiany owsa.

Canyon jak przystało na dobry owies nie jest wymagający co do stanowiska. Z powodzeniem może być siany na glebach gorszych kompleksów rolniczych. Dobrze radzi sobie również na stanowiskach w gorszej kulturze rolnej również z lekko obniżonym pH.

Canyon jest aktualnie jednym z najwyżej plonujących odmian owsa zarejestrowanych w Niemczech. Jest to odmiana szczególnie poszukiwana w przypadku gospodarstw, którym obok oczywistego plonu ziarna zależy również na dużej ilości słomy. Wysoki plon słomy wynika oczywiście z długości źdźbła. Canyon zdecydowanie nie zalicza się odmian najniższych. Pomimo to nie ma specjalnych tendencji do wylegania.

Canyon jest odmianą dość szybko wiechującą jednak dojrzewa średnio wcześnie porównywalnie z większością odmian z powodzeniem może być wykorzystywany we wszelkiego rodzaju mieszankach zbożowych.

Parametry technologiczne ziarna czynią odmianę niezwykle pożądaną w kierunku konsumpcyjnym. Wiecha Canyona nie jest specjalnie za ziarniona, plon budowany jest przede wszystkim bardzo wysoką MTZ. Grube, dobrej gęstości ziarno idzie w parze wysokim wyrównaniem oraz niskim udziałem łuski. Elementy te są nieocenione w przypadku wszelkiego rodzaju przemiału.

Canyon jest odmianą o średnim potencjale krzewienia dlatego siany być powinien we wczesnym lub optymalnym terminie. Zalecana obsada to 400-450 roślin/m2. Wcześniejszy termin siewu pozwala nieco zredukować normę wysiewu, która z uwagi na wysoką MTZ z reguły bywa nieco wyższa.

Zestaw Honda F720